Yaşam

Şase no veya plaka ile hasar sorgulama nasıl yapılır?

Şase no veya plaka ile hasar sorgulama

2. el araba alacaksınız ve alacağınız aracın daha önceden kaza yapıp yapmadığını, perte çıkmış mı, araç hasar kaydı nedir? gibi bilgileri nasıl öğreneceksiniz işte araç hasarını şase no yada plaka ile sorgulatarak öğreneceğiniz internet sitesi…

Araç sorgulama yapmak, ikinci el araç alacağınız durumda yanlış seçimler yapmadığınıza emin olmak adına oldukça önemlidir. Yeni araç alımı için tercihinizi ikinci el araçtan kullanıyorsanız, aracın hasar kaydını sorgulamanız mutlaka önemlidir.

Araç sorgulama işlemi ile ilgilendiğiniz aracın geçmiş yıllardaki hasar kaydını öğrenmeniz sisteme kayıtlı sigorta üzerinden mümkün. Bu sorgulama sayesinde ikinci el otomobil almak isteyenler seçtikleri aracın tüm hasar geçmişine, kaza tutanaklarına, arabanın kasko bilgilerine, trafikte bulunduğu süre boyunca ne kadar kaskolu olduğuna, aracın kaç defa el değiştirdiğine ve en son sahibinin kim olduğu gibi bilgilere plaka sorgulama yaparak ulaşabiliyor. İşte sorgulama yapabileceğiniz web sitesi…

Web Üzerinden Araç Hasar Sorgulama

Web sitesi üzerinden aracın hasar geçmişini, araca ait detay bilgilerini, eksper raporlarını, trafik ve kasko sigortası poliçeleri gibi detaylı bilgilerini görebilirsiniz. SBM (Sigorta Bilgi Merkezi) tarafından kurulan Sigortam360 ile yapılan sorgulamalarda 2023 Kasım ayı itibariyle 58 TL’lik hizmet bedeli ödenmektedir.

Sigortam360 sayfasına girip;
Sorgulama seçeneklerinden “Hasar sorgulama” kısmını seçin ve açılan sorgulama ekranından hangi bilgiyle sorgulama yapmak istiyorsanız onu seçin. Bu bilgiler plaka veya şasi numarasıyla olmaktadır.
İstenilen sorgulama bilgilerini girdikten sonra sorgulama butonuna basın ve sorgulatma işlemini başlatın.
Sorgulama işleminden sonra araca ait hasar tutarını, hasar tarihini, hasar bilgilerini ekranda görebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu