Yaşam

Ehliyet sınıfları 2024

Ehliyet sınıfları nelerdir?

Bir bildiğim var ekibi olarak, bu yazımızda sizlere Ehliyet sınıfları 2024 en çok merak edilen konular hakkında bilgi vereceğiz.

Ehliyet sınıfları – Ehliyet sınıfları nelerdir?

Ehliyet, karayolunda seyreden herhangi bir motorlu veya motorsuz aracın kullanılmasında resmi olarak izin veren belgedir. Bu belge kimlik işlevi de görmektedir.

Ehliyet sınıfları nelerdir? Ehliyet sınıfları, M, A1, A2, B, C, D, E, F, G sınıfları gibi farklı sınıflara ayrılırlar. Her bir sınıfın kendi içinde kriterleri vardır. Bunlar, ilgili motorlu veya motorsuz taşıtı kullanacak olan kişinin yaşı, hangi nitelikte aracı kullanacağı gibidir. Kişinin hangi nitelikte aracı kullanacağının belirlenmesi önemlidir.

Çünkü verilecek olan ehliyet, kullanılacak aracın sınıfına göre belirlenir. Ehliyet sınıfları ne işe yarar? Sorusuna verilecek cevap ise kullanıcının aldığı eğitime ve belirlenen kriterlere uygun aracı kullanabilmesidir.

Otomobil Sınıfları
Otomobil Sınıfları, B sınıfı ehliyet grubuna girer. B, B1, BE olarak 3 tipten oluşur. B ehliyet sınıfı, otomobil ve kamyonet kullanılmasını sağlayan ehliyet grubudur. B sınıfı ehliyet sahipleri, M, B1 ve F grubundaki araçları da kullanma yetkisine sahip ehliyet grubudur.

Manuel vites ve otomatik vites olarak iki farklı grubu vardır. Manuel vites grubunda ehliyet alanlar otomatik vites grubundaki araçları da kullanabilirler. Bu ehliyeti alabilmek için gerekli olan yaş sınırı 18’ dir. Yaş grubu ehliyet tiplerine göre değişkenlik göstermektedir.

B ehliyet sınıfı, otomobil ve kamyonet kullanmak için gerekli olan sınıftır. 18 yaşını doldurmuş kişiler bu belgeyi alabilirler.

B1 ehliyet sınıfı, dört tekerlekli motosikletleri kullanabilmek için gerekli olan sınıftır. 16 yaşını doldurmuş kişiler bu belgeyi alabilirler.

BE ehliyet sınıfı, otomobil ve römorklu kamyonet kullanabilmek için gerekli olan sınıftır. 18 yaşını doldurmuş kişiler bu belgeyi alabilirler.

Kamyon Sınıfları
C ehliyet sınıfı, çekici araçları ve kamyon sınıfları araçların kullanılması için alınması gereken belgedir. C sınıfı, C1, C, CE olarak 3 tipten oluşur. C ve CE sınıfı ehliyet alacak olan kişilerin 21 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

C ehliyet sınıfı, kamyon ve çekici kullanmak için gerekli olan belgedir.

C1 ehliyet sınıfı, 7500 kg’a kadar kamyon ve çekici kullanabilmek için gerekli olan belgedir. 18 yaşını doldurmuş kişiler bu belgeyi alabilirler.

C1E ehliyet sınıfı, 1.200 kg’a kadar kamyon ve çekici kullanabilmek için gerekli olan belgedir. 18 yaşını doldurmuş kişiler bu belgeyi alabilirler.

CE ehliyet sınıfı, römorklu kamyon ve çekici kullanabilmek için gerekli olan belgedir.

Otobüs Sınıfları
Otobüs sınıfları araçları kullanabilmek için D ehliyet sınıfı bir ehliyete sahip olmak gerekmektedir. D sınıfı ehliyete sahip olabilmek için, öncesinde B sınıfı ehliyete sahip olunması gerekmektedir. D sınıfı ehliyet, D1, D1E, D, DE olmak üzere 4 tipten oluşur. 24 yaşını doldurmuş olan kişiler D sınıfı ehliyete sahip olabilir.

D sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler, M, B, B1, D1 ve F ehliyet sınıflarını kapsayan tüm araçları kullanabilme yetkisine haizdirler.

D ehliyet sınıfı, otobüs kullanmak için gerekli olan belgedir.

D1 ehliyet sınıfı, (16+1) kişilik minibüs kullanmak için gerekli olan belgedir.

D1E ehliyet sınıfı, (16+1) kişilik römorklu minibüs kullanmak için gerekli olan belgedir

DE ehliyet sınıfı, römorklu otobüs kullanmak için gerekli olan belgedir.

Traktör Sınıfları
F ehliyet sınıfı sahibi olan sürücüler, traktör sınıfları araçları kullanabilirler. Traktör ve türevi araçlar bu ehliyet sınıfı kapsamına girer. F sınıfı ehliyet sahipleri M sınıfı motor bisikletleri de kullanma yetkisine sahiptirler. Bu ehliyete sahip olabilmek için 18 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu