GenelSağlık

İlaçlardan Nasıl Kurtuluruz?

Hareketin Faydaları Nelerdir?

Bir bildiğim var ekibi olarak, bu yazımızda sizlere ilaçlardan nasıl kurtulabiliriz? İle ilgili internette çok araştırılan konular arasında olan Hareketin Faydaları, Hareket ilaçtan daha etkilidir, yürüyüşün faydaları, yürüyüşün zayıflamaya etkisi ile alakalı  bilgiler sunmak amacıyla bir yazı hazırladık.

Hareket etmek, sağlıklı ve mutlu bir yaşamın en önemli unsurlarından biridir. Hareket etmek, vücudumuzun işlevlerini düzenler, hastalıklara karşı direncimizi artırır, ruh halimizi iyileştirir ve yaşam kalitemizi yükseltir.

Hareketin Faydaları Nelerdir?

Uzmanlar hareketin 25 ilaca bedel olduğunu yani birçok hastalığı önlediğini veya iyileştirdiğini söylüyor. Hareket 25 ilaca bedel bir tedavi yöntemidir. Kan basıncını, kolesterolü, şeker seviyesini, stresi, depresyonu, uyku kalitesini, bağışıklığı ve yaşlanmayı etkileyen hormonları düzenler. Hareket etmek, beyin sağlığı için de çok önemlidir. Hareket eden insanlar, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara daha az yakalanır.

Davranış günde en az 30 dakika, haftada en az 5 gün yapılmalıdır. Nabzı yükselten, terleten ve nefes darlığına neden olan bir aktivite olmalıdır. Fiziksel hareket, kişinin yaşına, kilosuna, sağlık durumuna ve zevkine uygun olmalıdır. Hareket, yemekten en az 2 saat sonra sabah veya akşam saatlerinde yapılmalıdır.

Hareketin yanında yapılması gerekenler

Hareket, tek başına yeterli değildir. Hareketin yanında, sağlıklı beslenmek, yeterli uyumak, sigara ve alkolü bırakmak, stresten uzak durmak, sosyal ilişkileri güçlendirmek, zihinsel aktiviteler yapmak ve mutlu olmak da gereklidir. Hareket, bu faktörlerin hepsini olumlu yönde etkiler. Hareketin beyin hücrelerini yenilediği, zihinsel performansı artırdığı ve Alzheimer hastalığı riskini azalttığı belirtiliyor. Ayrıca genetik düzeyde yaşlanmayı geciktirdiği, telomerleri uzattığı ve hücre ömrünü uzattığı da ifade ediliyor.

Hareket etmek, kilo vermemize ve kilomuzu korumamıza yardımcı olur. Hareket ettikçe, vücudumuz enerji harcar ve yağ yakar. Bu da, obezite, diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanser türleri gibi hastalıkların önlenmesine katkı sağlar.

Hareket etmek mutluluk hormonlarını artırıyor

Hareketin faydaları saymakla bitmez. Hareket etmek, yaşamımızın her alanında bize olumlu katkılar sağlar. Hareket etmek için spor salonuna gitmek, koşmak veya yüzmek gibi belirli bir egzersiz programına uymak gerekmez. Günlük hayatımızda basit değişiklikler yaparak, hareket etmeye fırsat yaratabiliriz.

Hareket etmek endorfin, serotonin, dopamin ve oksitosin gibi mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlıyor ve depresyon, anksiyete ve stresi azaltıyor. Hareketin çeşitleri: hareketin üç çeşidi vardır: aerobik, anaerobik ve esneklik. Aerobik hareketler kalp atış hızını artırır, anaerobik hareketler kas kütlesini artırır, esneklik hareketleri ise eklemleri korur.

Yürüyüşün yaparken dikkat edilecekler

Hareket etmenin en iyi yollarından bir yürüyüştür. Yürüyüş yaparken nabzı kontrol etmek, sıcaklık ve neme dikkat etmek, su içmek, ayakkabı seçmek ve esneme yapmak gibi konulara dikkat etmek gerekir. Yürüyüş yaparken doğru duruş, adım uzunluğu ve kol salınımları önemlidir. Başınızı dik tutun, ileriye bakın, çenenizi nötr tutun, omuzlarınızı geride ve rahat tutun. Adım uzunluğunuzu sabit tutun, topuk vuruşu ile başlayın, ayak parmaklarından güçlü bir itme ile bitirin. Kol salınımları ile yürüyüşü tüm vücut egzersizi haline getirin.

Yürüyüş yaparken ter emici, hava alan, rahat ve uygun kıyafetler giymelisiniz. Kat kat giyinmek, vücut ısınızın değişmesine uyum sağlamanıza yardımcı olur. Soğuk havalarda sıcak tutan, sıcak havalarda ise güneşten koruyan kıyafetler tercih edin. Yürüyüş yaparken ayak sağlığınız için uygun ve kaliteli bir yürüyüş ayakkabısı seçmelisiniz.

Yürüyüş yapmaya başlamadan önce ısınma hareketleri yapmalısınız. Bu, kaslarınızı, eklemlerinizi ve kalbinizi yürüyüşe hazırlar ve sakatlanma riskini azaltır. Isınma hareketleri olarak, yürüyüş tempomuzun yarısı kadar hızda 5 dakika yürümek, kol ve bacak çevirmek, diz kaldırmak, esneme hareketleri yapmak gibi egzersizler yapabilirsiniz. Yürüyüşü bitirdikten sonra da soğuma hareketleri yapmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu