GenelSağlık

Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bir bildiğim var ekibi olarak, bu yazımızda sizlere Bipolar Bozukluk hakkında en çok aranılan; Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir?,Bipolar başlangıcı nasıl olur? soruları hakkında bilgi vereceğiz.

Bipolar Bozukluk Nedir?

Kişinin, enerjisinde, sosyal yaşantısındaki aktiviteleri tamamlama yetisinde bozulmalara neden olan psikolojik hastalıktır. Bipolar bozuklukta atak sırasında uygulanan ve yeni atakları önlemede kullanılan ilaç tedavileri bulunmaktadır. Atakların tedavisinde ve yeni atakların önlenmesinde lityum tuzu ve sodyum valproat gibi ilaçlar doktor tarafından önerilbilmektedir. Ancak bu ilaçlar kullanılırken mutlaka ilacın kan düzeyi ölçülmeli ve doz kişiye özel olarak hekim tarafından ayarlanmaktadır. Manik ataklarda daha çabuk sonuç almak için ek olarak sakinleştirici ilaçlar tercih edilirken, depresyon döneminde tablonun ağırlığına bağlı olarak değişik antidepresan ilaçlara da başvurulabilmektedir. Antidepresan ilacın bipolar bozukluğu olan kişide bir manik atağı tetiklemesi olasılığı vardır, bu nedenle kişinin gereksinimi ile olası risk hekim tarafından değerlendirilerek hastanın yararına olan yönde tercih kullanılmaktadır. Tedavi programı o kişideki rahatsızlığın dönemi ve seyrine bağlı olduğundan özel olarak planlanmalıdır.

Bipolar Bozukluk Belirtileri

Bipolar bozuklukla ilgili en önemli belirti, hastanın sergilediği manik dönem ve hastalığın özelliği olarak kabul edilen bu durum; kesin tanı koyabilmek için gereklidir.

Manik Dönem Belirtileri

Enerji ve motor hareket düzeyinde artış
Uyku ihtiyacında belirgin azalma hatta uyku gerekliliğini inkar etme
Yaygın dikkat dağınıklığı
Özgüven düzeyinde artış ve kendini olduğundan çok daha büyük görme
Keyif veren veya riskli olan davranışlara karşı artışı

Depresif Dönem Belirtileri

Enerji düzeyinde belirgin azalma
Uyku ihtiyacında artış ve yorgun uyanma
Özgüven kaybı ve değersizlik hissi
Karamsarlık, umutsuzluk
Eskiden keyif alınan etkinliklerden keyif alamama hali
Ölüm ve intihar düşünceleri
İştah düzeyinde belirgin artış veya azalma
Açıklanamayan fiziksel ağrılar
Tüm bunlar depresyon durumunda ortaya çıkan yaygın belirtilerdir ancak bipolar bozukluk tanısı için yeterli değildir.

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Manik dönem yaklaşık birkaç ay sürerken depresyon dönemi 6 aydan fazla devam edebilmektedir. Ataklar arası dönemde birçok kişi, normal duygu durumuna geri döner ve bu süreçte günlük yaşam aktivitelerinde herhangi bir aksaklık görülmemektedir. Ancak kişilerin bu süreçte de hekim tarafından planlanan olan tedaviye belirtildiği şekilde devam etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde atak dönemleri daha sık tekrarlayarak hastalığın seyrini kötüleştirebilir.

Bipolar bozukluk tedavisinin temelinde ilaç tedavileri ile eş zamanlı olarak planlanan psikoterapi uygulamaları yer alır. İki tedavi seçeneği de tek başına yeterli değildir dolayısıyla hastaya en yararlı tedavi planının hekim ve hasta tarafından ortaklaşa hazırlanması gerekmektedir.

Bipolar Bozukluk Testi

Herhangi bir devlet hastanesi yada özel psikiyatri yada psikolog kliniklerinde uzman eşliğinde bipolar bozukluk testi yaptırabilirsiniz.

Bu yazımızla ilgili görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yorum kısmından belirtiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu