Teknoloji

WİFİ 7, 2024’ün başlarında geliyor, WİFİ 6’ya göre 5 kat daha hızlı!

Bir bildiğim var ekibi olarak, bu yazımızda sizlere ‘ WiFi 7’ WiFi 7 Ne zaman kullanıma girecek? WiFi 7 teknolojileri hakkında bilgi vereceğiz.

Wi-Fi 7, sırasıyla 2019 ve 2020’de kullanıma sunulan Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E’nin yerini alan yeni bir kablosuz ağ standardıdır. Bir önceki sürümlerinden 5 kata kadar daha yüksek hızlar sunar. Ayrıca gecikmeyi azaltmak, kapasiteyi ve verimliliği artırmak için akıllı ilerlemeler de içerir. Donanım satıcıları, bir süredir taslak spesifikasyonlara göre Wi-Fi 7 özellikli cihazlar sunuyor. Standardın nihai sürümünün 2024 için çıkması bekleniyordu ve artık daha net bir zaman çizelgesi mevcut olduğundan, Intel gibi daha fazla üreticinin yakında Wi-Fi 7’nin gelişmiş bant genişliğini ve kararlılığını kullanan ürünleri piyasaya sürmesi bekleniyor.

Wifi 7 ne zaman çıkacak

Wi-Fi Alliance, nihai Wi-Fi 7 standardının 2024’ün ilk çeyreğinin sonundan önce piyasaya sürüleceğini doğruladı. Mevcut Wi-Fi 6 standardına kıyasla çoklu gigabit hızları ve diğer iyileştirmeler sunmayı vaat ediyor. Intel ve Broadcom, geçen yıl 5 Gbps’ye ulaşan Wi-Fi 7 hızlarını (802.11be olarak da bilinir) sergiledi ve Wi-Fi 6’nın tipik maksimum değeri olan yaklaşık 1,7 Gbps’yi önemli ölçüde aştı. Wi-Fi 7 bunu, uyumlu cihazların aynı anda geçiş yapabileceği 2,4 GHz, 5 GHz ve 6 GHz frekansları arasında sorunsuz geçişe izin vererek başarır.

Ek olarak, 6GHz spektrumu, 320MHz süper geniş kanallara erişim sunarak Wi-Fi 6’ya kıyasla verimi iki katına çıkarır – hız artışında önemli bir faktördür. Yeni standart ayrıca 1024 QAM’den 4K QAM’e yükselterek iletim hızlarını yüzde 20 artırıyor.

Wi-Fi 7 bağlantılarının da önceki özelliklerden daha kararlı olması bekleniyor. Çoklu bağlantı işlemi, trafiği akıllı bir şekilde dengeleyerek ağların daha fazla cihazı verimli bir şekilde barındırmasını sağlar. İttifak, yeni standardın artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamaları için ideal olacağını öne sürüyor. FCC’nin 6GHz spektrumunda ultra hızlı Wi-Fi tethering için son ön onayı, VR ve AR ekipmanının Wi-Fi 7’yi kullanmasını sağlamaya yönelik önemli bir adımdır.

WİFİ 6’ya göre 5 kat hız artışı

2024 lansman tarihi, Intel’in 2022’deki tahminleriyle kabaca eşleşiyor. Şirket, önümüzdeki yıldan itibaren Wi-Fi 7 özellikli PC’leri piyasaya sürmeyi planlıyor ve 2025’te yaygın pazar kullanılabilirliği var. Qualcomm, Wi-Fi 7 konusunda da iyimser ve onu 5G ile birlikte FastConnect programına dahil ediyor.

Geçen yıldan bu yana, Netgear, TP-Link, Asus, Amazon ve Gigabyte gibi diğer üreticiler taslak spesifikasyonları kullanarak silahı atlıyorlar. Amazon, Eylül ayında 600 Gbps’ye kadar kablosuz hızlara sahip 7 dolarlık Eero Max 4.3 yönlendiriciyi piyasaya sürdü. 1.700 dolarlık üçlü paket sistemi 7.500 fit kareye kadar alanı kapsayabilir.

Masaüstü bilgisayarlarını Wi-Fi 7 için yükseltmek isteyenler için Gigabyte’ın yakın zamanda duyurulan PCIe adaptörü bir seçenektir. Tek yuvalı kart, 5,8 Gbps’ye kadar hızlar sunuyor ve Alliance’ın tüm resmi özellik özelliklerini içeriyor, ancak fiyatlandırması ve kullanılabilirliği henüz onaylanmadı. Çoğu büyük üreticinin Wi-Fi 7’yi destekleyen ana kartları artık yeni başlayanlar için mevcut.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu