Teknoloji

ESP nedir? ESP ışığı yanarsa ne olur?

ESP nedir

Bir bildiğim var ekibi olarak, bu yazımızda sizlere ‘ESP nedir?’ ESP nedir? ESP ışığı yanarsa ne olur? Esp Nedir? 2023 esp ne demek, otomobilde esp ne demektir Soruları son yıllarda otomobili olanların sıklıkla merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Yeni otomotiv alacaklar için Esp’ye dair bilgi vereceğiz.

ESP nedir?

Esp nedir? Sorusu ile günümüzde sıklıkla karşılaşılır. Genel olarak bakıldığında ise Esp otomotivlerin sağlam yapısı ile dengenin birlikte kullanılmasını sağlayan sistemin adıdır. Esp kullanımları ile araçlarda ki kaza risklerinde düşüşler sağlanıyor. Günümüzdeki pek çok kişi Esp sisteminin etkin olarak çalışması ile hayatını kurtarmaktadır.

Esp sistemi aracın hareket halinde iken kayması durumunda aracın hareket etmesine engel oluyor. Böylece araçta kayma durumu son bulunur. Günümüzde kış ayların Esp kullanımları yoğundur. Esp sistemi kar yollarda pek çok kaza durumuna engel olmuştur.

Günümüzdeki araçların pek çoğunda Esp sistemi bulunuyor. Esp sistemi olmayan araçlar bazı ülkelerde kullanılamaz. Ülkeler can güvenlikleri için araçlarda Esp sistemi şartı bulundurmaktadır.

Esp sisteminin açılımı elektronik stabilite programı oluyor. Araçlardaki hareket kontrolleri esp sistemi sağlamak stabil olarak kontrol edilmesini sağlanıyor. Esp sisteminin Türkiye’de ise sıklıkla araçlarda denge sağlama olarak kullanılır. Aracın ağırlığı ile zemin alanındaki denge esp sayesinde kolayca sağlanır.

Esp sistemi ilk nerde kullanıldı?

Esp sistemi 1997 yılında ilk olarak Frank Werner Mohn ve ekibi tarafından Mercedes araçlarında kullanılmıştır. Yaklaşık olarak 6 yıl kadar Mohn ve ekibi esp sistemi üzerinde çalışmışlardır. Çalışmanın son hali Mercedes araçlarında 1997 yılında kullanılmıştır. Bu durumdan kaynaklı olarak sıklıkla esp nedir mercedes soruları günümüzde daha yaygındır.

Mohn aslında 1989 yılında yaptığı kazada esp sistemi akla fikir olarak gelmiştir. O yıllarda Mercedes firmasında mühendis olarak çalışan Mohn fikrinin uygulamasını da Mercedes araçlarında yapmıştır. Esp nedir araba soruları; esp sisteminin ilk olarak Mercedes araçlarında kullanılmasından kaynaklıdır.

Esp ne işe yarar?

Genel olarak sürekli araç kullanan kişiler; araçların bazen kontrol dışı hareket ettiklerini ifade ederler. Araçların Esp sistemi tam olarak bu tarz durumlarda devreye giriyor.

Genellikle günümüzde esp sistemlerine dair esp nedir ne işe yarar sorularına yanıt olarak eps sisteminin yararları sunulur. Esp sisteminin yararları listesinde ise şunlar yer alır;

  • Hidrolik veri sistemi ile haberleşmeyi sağlar.
  • Direksiyonun açı sensörünü sağlar.
  • Tekerlerin hız sensörü ile ilgilenir.
  • Rota ya da yanal ivmelerin sensörünü sağlar.
  • Kontrollü hidrolik ünite sisteminin çalışmasını sağlar.

ESP Arıza Işığı Hangi Durumlarda Yanar? Arıza Işığı Yanarsa Ne Yapmak Gerekli?

ESP sisteminin bulunduğu araçlarda, gösterge panelinde arıza işareti yer alacaktır. Normalde ESP lambasının, aracın kontağı açıldığı zaman yanması ama araç çalıştırıldığı zaman sönmesi gerekir.

Sürüş sırasında ışık yanarsa, bu sistemde bir hata olduğu anlamına gelir. Sensörlerde, kontrol mekanizmasında ya da sistemin başka bir noktasında arıza olabilir. Bu durumda direksiyonunuzda sertleşme meydana gelebilir. Yapılması gereken ise hemen yetkili bir servise başvurmak olacaktır. Zira ESP sistem arızaları önem verilmesi gereken arızalardır ve sürüş güvenliğini doğrudan etkiler.

Bu yazımızla ilgili görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yorum kısmından belirterek sizde katkıda bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu