Yaşam

Engelli Ötv İndirimi 2023

Engelli araç fiyatları 2023

Bir bildiğim var ekibi olarak, bu yazımızda sizlere Engelli Ötv İndirimi 2023 hakkında en çok aranılan; Engelli araç fiyatları 2023 hangileri?,  Engelli araçlar nelerdir? Engelli Ötv İndirimi 2023 hakkında bilgi vereceğiz.

Engelli Ötv İndirimi 2023 haberleri son dönemde gündemde en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Engelli Ötv İndirimi 2023 hakkında öne çıkan detaylar ve ayrıntılar merak edilirken Engelli araç fiyatları 2023 hakkında tüm detaylar araştırıldı. Engelli araç fiyatları 2023 haberleri, Engelli Ötv İndirimi 2023, Engelli Ötv İndirimi 2023 detayları ve Engelli araç fiyatları hakkında merak edilenler. İşte, Engelli araç fiyatları 2023 hakkında merak edilenler! Ve detaylar! İşte Engelli araç fiyatları 2023 haberleri…

Engelli ÖTV İndirimi 2023

Engelli vatandaşların araç alırken Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödememesi veya daha az ödemesi için devlet tarafından sağlanan bir haktır. 2023 yılında engelli araç limiti 1.004.200 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın üzerindeki araçları almak isteyen engelli vatandaşlar ÖTV indiriminden faydalanamazlar.

ÖTV İndirimi 2023’den yararlanmak için engel oranının %40 ve üzerinde olması gerekmektedir. Engel oranına göre farklı ÖTV indirim oranları uygulanmaktadır. %40 ile %89 arasındaki engel oranına sahip olanlar %26,3’lük bir vergi indiriminden, %90 ve üzerindeki engel oranına sahip olanlar ise tamamen ÖTV muafiyetinden yararlanabilmektedir.

Engelli ÖTV İndirimi 2023 kapsamında alınabilecek araçların türleri de belirlenmiştir. Binek otomobil, jeep, pick-up, panelvan, arazi taşıtı, steyşın ve vagon gibi herhangi bir tadilat gerektirmeyen araçlar ÖTV indirimine dahildir. 2023 yılında SUV modeller de ÖTV muafiyeti dahilinde yer almaktadır. Bu sebeple, SUV modelleri tercih ederek ÖTV muafiyetinden yararlanmak isteyen engelli vatandaşların bu listeyi incelemeleri faydalı olacaktır. Ayrıca aracın motor hacmi de önemlidir. Motor hacmi 1600 cc’yi geçmeyen otomatik vitesli araçlar veya motor hacmi 1800 cc’yi geçmeyen manuel vitesli araçlar ÖTV indiriminden faydalanabilir.

Fiat, Renault, Dacia, Hyundai, Kia, Toyota, Citroen, Peugeot, Opel, Skoda, Seat, Volkswagen, Ford, Nissan, Honda, Suzuki ve MG markalarına ait farklı paketlerdeki otomobillerde ötv indirimine dahil edilmiştir. Her paket için farklı ÖTV muafiyet oranı uygulanarak hesap yapılmaktadır. Listede yer alan otomobillerin geniş ve yerden yüksek olduğu için müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamalarının yanı sıra daha konforlu bir kullanım imkanı sunduğu belirtilmektedir.

Engelli araç fiyatları 2023

Yüzde 90 ve üzerinde engelli raporuna sahip kişiler, ÖTV’siz araç satın alabiliyor. Sadece belirtilen alım limiti olan 1 milyon 4 bin TL ye uygun olması gerektiğidir. ÖTV İndirimi ile alınan araçların satışı veya devri de belli kurallara bağlıdır. Engelliden engelliye araç satışı yapılabilir ancak bu durumda da ÖTV ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca engellinin vefat etmesi durumunda da mirasçılarına intikal eden araç için ÖTV ödenmesi zorunludur. Engellilerin araçlarını ÖTV ödemeden satabilmeleri için en az 5 yıl süreyle kullanmaları gerekmektedir.

Ülkemizde satışa sunulan en ucuz 2023 model engelli araç fiyatı 220.000 TL olurken, 2023 engelli araç limitleri kapsamında satın alınabilecek en pahalı araç fiyatı ise 555.500 TL oldu. Bundan dolayı engelli araç fiyatları 2023 yılı itibariyle 220 bin ile 555 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulmaktadır.

Engelli ÖTV İndirimi 2023 ile ilgili daha fazla bilgi almak için Toyota Engelli Araçları sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Toyota, engelli bireylerin toplum üzerinde farkındalık yaratmak amacıyla “Engel Yok, Toyota Var” sloganıyla bir kampanya başlatmıştır. Bu kampanya kapsamında engelli bireylerin ehliyet alma, araç seçme ve kullanma gibi konularda bilgilendirilmeleri ve desteklenmeleri amaçlanmaktadır.

Bu yazımızla ilgili görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yorum kısmından belirterek sizde katkıda bulunabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu