Sağlık

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Boy ve Kiloya göre beden kitle indeksi

Bir bildiğim var ekibi olarak, bu yazımızda sizlere Beden, Vücut Kitle İndeksi Hesaplama, Boy ve Kiloya göre beden kitle indeksi, BKİ hesaplama formülü, En iyi vücut kitle endeksi, Vücut Kitle Endeksi tablosu hakkında bilgi vereceğiz.

Beden – Vücut Kitle İndeksi Hesapla

Beden – Vücut hesaplama formülü (VKİ -BKİ)

Beden – Vücut kitle indeksi (VKİ – BKİ) ya da boy kilo indeksi; bir kişinin vücudundaki tahmini KİLONUZUN NORMAL OLUP OLMADIĞINI oransal olarak gösteren bir hesaplama yöntemidir. Bu yöntemde kişinin boy kilo oranı esas alınır. İndeksin verdiği sonuca göre kişinin mevcut kilosunun, ideal kilosuna yakınlığı ve uzaklığı hesaplanmış olur.

Normal Vücut Kitle İndeksi

Vücut ağırlığının boya göre sağlıklı aralıkta olduğu kişilerin çoğunluğu için bazı hastalıklara yakalanma riski daha düşük olarak kabul edilir. Bu hastalıklar; özellikle diyabet, kalp-damar hastalıkları, tansiyon problemleri olarak ön plana çıkar. Normal vücut ağırlığı kişinin sağlıklı aralıkta olduğunu gösterse de vücuttaki yağ ve kas oranının bir göstergesi değildir. Bazı kişilerde ağırlık normal de olsa yağlanma olması gereken sınırların üzerinde olabilir. Bu gibi durumlarda sağlık riskleri oluşabilir. Normal aralıklarda olan kişilerin de mutlaka sağlıklı ve dengeli beslenmesi, düzenli fiziksel aktivite yapması gereklidir. Bu nedenle sağlıksız beslenen bir kişinin normal ağırlıkta olması onun sağlıklı olduğu anlamını taşımaz. Sağlıklı olup olmadığını anlamak için diğer faktörleri de göz önüne almak gereklidir.
Bu hesaplama indeksi sadece bilgi vermek amaçlıdır, herhangi bir tedavi amacı yoktur, lütfen hastalıklarınız için hastanelerden randevu alıp,  doktorlarınıza danışınız…

Bu yazımızla ilgili görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yorum kısmından belirterek sizde katkıda bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu