GenelTeknoloji

Chrome, Edge ve Safari’de gizli moda nasıl geçilir?

Bir bildiğim var ekibi olarak, bu yazımızda sizlere gizli moda nasıl geçilir hakkında en çok aranılan; Chrome’da gizli moda nasıl geçilir? Edge’de gizli moda nasıl geçilir? Safari’de gizli moda nasıl geçilir konularıyla ilgili bir yazı hazırladık. İşte gizli moda nasıl geçilir hakkında bilmek istediğiniz her şey…

Chrome, Edge ve Safari’de gizli moda nasıl geçilir?

Dört büyük web tarayıcısından herhangi birindeki gizli mod bir gizlilik ölçüsü sunarken, izlerinizi çevrimiçi olarak tamamen gizlemez. Özelliğin her tarayıcıda nasıl çalıştığı ve nasıl kullanılacağını sizler için açıkladık.Gizli tarama nerede olduğunuza, ne aradığınıza, doldurduğunuz formların içeriğine ilişkin yerel izleri silmeyi amaçlar. İzlerinizi kişisel bilgisayara erişimi olan başkalarından gizlemek içindir ve her zaman kesin olarak güvenli değildir.

En temelde, bu özellikler, ziyaret edilen siteleri tarama geçmişine kaydetmeyeceklerini, sitelere girdiğinizi ve oturum açtığınızı gösteren çerezleri kaydetmeyeceklerini veya oturumlar sırasında kullanılan şifreler gibi kimlik bilgilerini hatırlamayacaklarını vaat ediyor. Ancak web’deki gezintileriniz, İnternet sağlayıcıları ve bu kuruluşlara mahkeme celbi gönderen yetkililer – şirket ağını kontrol eden işverenler ve her adımınızı takip eden reklam verenler tarafından hala izlenebilir.

Google Chrome’da gizli moda nasıl geçilir?

Gizli pencereyi açmanın en kolay yolu Ctrl-Shift-N (Windows) veya Command-Shift-N (macOS) klavye kısayol kombinasyonudur. Başka bir yol da sağ üstteki menüye tıklamak – bu üç dikey noktadır – ve listeden Yeni Gizli Pencere’yi seçmektir.

Yeni Gizli pencere, koyu arka plan ve üç noktalı menünün hemen solundaki stilize “casus” simgesiyle tanınabilir. Chrome ayrıca kullanıcılara her yeni pencere açıldığında Gizli modun ne yaptığını ve ne yapmadığını hatırlatır. Mesaj, normal Gizli kullanıcılar için yorucu olabilir, ancak aynı zamanda bir işi veya itibarı da kurtarabilir.

Kullanıcı Gizli modda kaldığı sürece çerezler hiçbir zaman yerel olarak kaydedilmese de, web siteleri Gizli moddayken siteden siteye kullanıcı hareketlerini izleyebilmiştir. Bu tür bir izleme, örneğin, Gizli modda birden fazla siteyi ziyaret eden bir kullanıcıya reklam göstermek için kullanılabilir. Gizli moddaki bir sekme bir web sitesiyle doldurulduktan sonra Chrome, adres çubuğunun ve pencere başlığının koyu arka planıyla kullanıcılara Gizli modda olduklarını hatırlatmaya devam eder.

Mevcut bir sayfadaki bir bağlantı, bağlantıya sağ tıklanarak ve ardından ortaya çıkan menüden Bağlantıyı Gizli Pencerede Aç’ı seçerek doğrudan Gizli Modda açılabilir. Gizli pencereyi kapatmak için sağ üst köşedeki X işaretini (Windows) veya sol üstteki kırmızı noktayı (macOS) tıklayarak pencereyi diğer Chrome pencereleri gibi kapatın.

Microsoft Edge’de gizli mod açmak

Klavyede, Ctrl-Shift-N (Windows) veya Command-Shift-N (macOS) kombinasyonu bir InPrivate penceresi açar. Oraya ulaşmanın daha yavaş bir yolu, sağ üstteki menüye tıklamaktır – yatay olarak düzenlenmiş üç nokta – ve menüden Yeni InPrivate Penceresi’ni seçmektir.

Edge, tarayıcının InPrivate’te hangi verileri topladığını ve en katı ek izleme önleme ayarının mod içinden nasıl çağrılabileceğini açıklamaya adanmış ekran paragraflarıyla, özel tarama modunun ne yaptığını ve ne yapmadığını açıklamak için rakiplerinden daha kapsamlı bir iş çıkarır. Microsoft’un tarayıcısı, mod çalışırken InPrivate’i de iyi bir şekilde işaretler: adres çubuğunun sağında “Özel” olarak işaretlenmiş mavi renkli bir oval, kullanıcıların nerede olduklarını bilmelerini sağlamak için tam siyah bir ekranla birleşir.

Edge’deki bir bağlantıya sağ tıklayıp InPrivate Penceresinde Aç’ı seçerek bir InPrivate oturumu başlatmak da mümkündür. Bu seçenek, zaten özel bir gözatma oturumundayken gri renkte görünür, ancak Bağlantıyı Yeni Sekmede Aç’ın kullanılması, geçerli InPrivate çerçevesi içinde tam da bunu yapar. InPrivate gözatmayı sonlandırmak için sağ üst köşedeki X işaretine (Windows) veya sol üstteki kırmızı noktaya (macOS) tıklayarak pencereyi kapatmanız yeterlidir.

Edge’i InPrivate ile açmak için (önce Edge’i standart modda açıp InPrivate’i başlatmak yerine) Windows görev çubuğundaki Edge simgesine sağ tıklayın ve listeden Yeni InPrivate Penceresi’ni seçin.

Safari’de gizli mod açmak

Safari’nin Mac’te Özel Pencere dediği şeyi açmak için kullanıcılar, Chrome’un benimsediği kısayolun aynısı olan Command-Shift-N’nin üç tuşlu bir kombinasyonunu yapabilir. Aksi takdirde, Dosya menüsü seçilerek ve Yeni Özel Pencere’ye tıklanarak bir pencere çağrılabilir.

Safari, adres çubuğunu karartarak her bir Özel Pencereyi etiketler. Ayrıca, ne yaptığına veya daha doğrusu ne yapmadığına dair bir hatırlatma yapar. “Safari, bu pencerenin tüm sekmeleri için tarama geçmişinizi gizli tutacaktır. Bu pencereyi kapattıktan sonra Safari, ziyaret ettiğiniz sayfaları, arama geçmişinizi veya Otomatik Doldur bilgilerinizi hatırlamaz” notunu okur. Uyarı, diğer tarayıcılarınkinden daha kısadır ve hala görünür olan çevrimiçi etkinliklerle ilgili uyarıları atlar.

Bir bağlantı, sağ tıklatılıp ardından Bağlantıyı Yeni Özel Pencerede Aç’ı seçerek doğrudan Özel Pencere’ye açılabilir. Tarayıcı çerçevesinin sol üst köşesindeki kırmızı noktayı tıklayarak herhangi bir Safari penceresinde olduğu gibi Özel Pencere’yi kapatın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu