Gezi Rehberi

Dünyanın En Popüler Festivalleri

Dünyanın En Popüler Festivalleri Nelerdir?

Bir bildiğim var ekibi olarak, bu yazımızda sizlere Dünyanın En Popüler Festivalleri hakkında en çok merak edilen konular hakkında bilgi vereceğiz.

 

Dünya çapında her yıl düzenlenen büyük ve coşkulu festivallerini sizin için derledik. Dilerseniz, dünyanın en popüler festivalleri yazımıza geçelim:

Rio Karnavalı

Brezilya’nın başkentinde düzenlenen karnaval, dünyadaki en renkli ve yüksek katılımı bulunan kültürel kutlamalardan birisidir. Festivalin kökeni, şarap tanrısı Dionysos’u onurlandıran eski Yunan şenliklerine dayansa da, fazla mesai Karnavalı Romalılar tarafından kendi tanrılarından ikisini onurlandırmak için değiştirildi ve daha sonra Katolik kilisesi kendi değişikliklerini yapacak ve festivali dönemin hemen öncesinde kutlayacaktı.

Rio de Janeiro, dünyaca bilinen samba dansıyla, renk renk ihtişamlı kostümleriyle ve şamandıra gösterileriyle dünyaca bilenen bir karnaval kenti olmuştur.

La Tomatina

La Tomatina, her yıl ağustos ayında Buñol kasabasında yemek savaşı yapılan bir festivaldir.

Dostça mücadele edilen bu festivale  dünyanın her yerinden katılım olmaktadır. Geçmiş yıllarda La Tomatina’nın 50.000 kadar katılımcısı olmuştur, ancak son yıllarda sayıyı 20.000 seviyesine indirmek için bilet sistemi getirilmiştir. Tayzikli suların ateşlenmesiyle başlayan savaş 1 saat sürer. 100 tondan fazla  domates ezilmesiyle birlikte festival sona erer.

Dia de los Muertos

‘Ölülerin Günü’ olarak bilenen eski yerli ve Avrupa Katolik geleneklerinin karışımıyla oluşan bu festival Cadılar Bayramına benzerlik göstermektedir. Meksikalılar bu festivalde; özel sunaklar hazırlar, pan de muerto adı verilen ekmekleri pişirir, kostüm partileri hazırlar, arkadaşlarını ziyaret ederek ve sunaklara hediyeler bırakır.
Meksika’nın güneyindeki Oaxaca şehrinde, 31 Ekim ile 2 Kasım arasında kutlanır.

Yi Peng Festivali: Fener Festivali

Kuzey Tayland’daki her yılın ikinci ayında düzenlenmektedir. Yi Peng, Tayland’ın her yerinde kutlanır.

Yi Peng sırasında evler ve halka açık yerler renkli asılı fenerlerle ve bayrak süsleriyle süslenir. Festivaller arasında bir geçit töreni, canlı müzik ve dans gösterileri ve akşam gökyüzüne fener salma yer alır. Yerel halk için; fenerleri serbest bırakmanın, geçmişteki talihsizlikleri geride bıraktığını ve temiz bir başlangıç ​​yapmayı sağladığına inanılır.

Bu yazımızla ilgili görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yorum kısmından belirtiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu